Lezení je sport, který je možné provozovat v přírodě i ve vnitřních prostorech. Díky jeho oblibě a rozšíření se tento sport rozdělil do mnoha podkategorii.
Rozlišujeme například:
– Klasické lezení
– Pískovcové lezení
– Volné lezení (bez jištění)
– Lezení na útesech (deep water climbing)
– Sportovní lezení
– Lezení na umělých stěnách
– Ledovcové lezení
Jistě bychom našli ještě další podkategorie, ale toto jsou základní a nejoblíbenější způsoby provozování tohoto sportu. Společná jim je vertikála a pohyb po skále, umělé stěně, nebo ledu vzhůru.
V tomto článku se nebudeme zabývat jednotlivými rozdíly, spíše se chceme zaměřit na otázku proč je lezení tak oblíbené. Bezesporu to souvisí s jeho filozofií, která je velmi blízká přírodě. To souvisí s tím, že většina opravdových lezců chápe lezení na umělých stěnách jen jako trénink. I v golfové komunitě jsou lezci, kteří se pohybují pouze v tomto indoorovém lezení samostatnou skupinou a můžeme říci, že se jedná vlastně o trochu jiný sport.
Klasické lezení skalní je zkrátka pobytem v přírodě a velmi náročným sportem. Už nástup pod skálu bývá zážitkem a následné lezení není jen o překonávání skály, ale hlavně sama se. Lezení je sport, který bolí. Odřeniny, modřiny, nebo i horší úrazy jsou tu běžné. To vše ale stojí za ten pocit, když lezec dokončí celou cestu a stane na vrcholu skály. To vše v nádherné krajině.
Proto je lezení tak jedinečné a jeho zastánců stále přibývá.