Obliba adrenalinových aktivit stále roste.

Mezi adrenalinové aktivity, jak bývají souhrnně označovány můžeme zahrnout sporty a atrakce jako jsou: bungee jumping, skalní lezení, parašutismus, paragliding, base jumping a podobné, které známe ze sportovních kanálů. To co mají společné je vysoká úroveň rizika, alespoň zdánlivého. Přestože díky všem bezpečnostním opatřením a jištění se většinou ze statistického hlediska jedná o relativně bezpečné aktivity. Náš primární mozek tuto informaci jaksi nepřijímá a chápe tyto situace jako krajně rizikové a životu nebezpečné. Proto reaguje tak, jak jej evoluce naučila a snaží se připravit naše tělo na útěk, nebo boj.

To spočívá v mnoha fyziologických procesech, mezi které spadá právě intenzivní vylučování hormonů jako jsou adrenalin, nebo endorfiny odkud vzaly tyto aktivity svůj název. Mezi další reakce patří rozšíření cév a prokrvení svalové tkáně, zrychlené dýchání a tepové frekvence. Takové účinky na tělo jsou krátkodobě velmi podobné opojení alkoholem, nebo jinými návykovými látkami a ve výsledku mohou být velice příjemné. Navíc, jak ukazují lékařské studie, svým způsobem také návykové. Není tedy divu že v našich čím dál nudnějších životech (nudnějších z evolučního hlediska a tedy každodenního boje o život) hledáme podobné zážitky.

To je jistě jeden z důvodů obliby podobných aktivity. Přispívají k tomu ale jistě i ostatní aspekty. Podobných účinků na naše tělo se dá dosáhnout také usilovnou fyzickou prací. Ta se ale rozhodně netěší takové oblibě. Jde totiž o rychlost s jakou se dá popsaného efektu dosáhnout. Pokud si všimnete, jde o aktivity, kdy nástup adrenalinu je velmi rychlý. V dnešní době většina lidí hledá rychlou a snadno dostupnou zábavu. To se přenáší i do adrenalinových sportů. Nikdo dnes již nechce putovat týden horami s batohem na zádech, aby přišel ke skále, kterou si může vylézt. Zážitek musí být, pro většinu lidí, dostupný teď, tady a rychle. To velká část výše zmíněných aktivit splňuje.

Posledním z hlavních faktorů, které způsobují současnou oblibu adrenalinových aktivit je jejich líbivost a zajímavost z vizuálního hlediska. Znamená to spoustu atraktivních fotografií a videí, které chce mít samozřejmě každý na svých profilech na sociálních sítích. My je pak můžeme denně vídat v televizních pořadech, které je prezentují. Zvyšuje tak svůj společenský statut (opět alespoň zdánlivě) když se zařazuje mezi odvážné jedince provozující podobné aktivity.

To jsou ve zkratce tři základní aspekty adrenalinových sportů, kterým lze přičítat jejich stále rostoucí oblibu.

Related posts

Leave a Comment